Cesta do dalekých zemí. 85 let emigrace sudetoněmeckých sociálních demokratů

Mimořádná příloha Listů č. 4/2023: Mnichovská dohoda znamenala před 85 lety pro mnoho sudetoněmeckých sociálních demokratů nucený útěk před Hitlerem. Jak prožívali svůj útěk a soužití s novým domovem? Přinášíme celou mimořádnou přílohu Listů 4/2023. 🔓

Když se dnes ohlédneme do roku 1938, uvidíme mnichovský diktát coby nejvýraznější milník a jeden v řadě kroků expanzivní politiky Hitlerem řízeného nacistického Německa. Diktát domluvený bez účasti Československa přiřkl německy mluvící pohraniční oblasti Československé republiky Třetí říši. Naprostá většina sudetských Němců anšlus, který prosazovala Sudetoněmecká strana Konrada Henleina, uvítala. Henlein si mohl být jist podporou drtivé většiny sudetských Němců, což se už předtím odrazilo ve volebních výsledcích.

Pro Čechy, Židy a demokratické sudetské Němce představovala anexe československého pohraničí bezprostřední hrozbu. K masovému zatýkání došlo ihned po vstupu wehrmachtu. Zároveň však mnoho lidí uprchlo do českého vnitrozemí a do Prahy, kde byli ubytováni v různých nouzových příbytcích, ubytovnách nebo hotelích. Byla to však jen přestupní stanice. Bylo jasné, že okleštěný československý stát nebude schopen dlouhodobě odolávat tlaku nacistického Německa. Také v jeho domácí politice se projevovaly autoritářské a fašizující tendence. Pro mnoho uprchlíků z pohraničí tak bylo otázkou, jak emigrovat dál, do bezpečí.

Německá sociálnědemokratická dělnická strana (DSAP) se v té době pod vedením Wenzela Jaksche dělala, co bylo možné, aby své zvláště ohrožené členy a funkcionáře co nejrychleji dostala do zahraničí. V tom jí pomáhaly dobré kontakty s ostatními sociálně demokratickými stranami, zvláště se to vyplatilo v případě britské Labour Party. Do Velké Británie se podařilo vycestovat více než tisícovce sudetoněmeckých sociálních demokratů.

Jedna část z nich pokračovala z Británie dále do Kanady, další stejně velká skupina našla zázemí ve Švédsku. I v tomto případě sehrála zásadní úlohu švédská sociální demokracie a tamní odbory. Menší skupiny exulantů odešly do Finska, Norska, Belgie a Francie, kde však vzhledem k průběhu války v roce 1940 již brzy nebyly v bezpečí. Některým se podařilo uprchnout, jiné nacisté zatkli. Některým židovským členům sudetoněmecké sociální demokracie se podařil někdy velmi dobrodružný útěk do Palestiny. Ještě jiným se podařilo emigrovat do Jižní Ameriky a na Nový Zéland. Menší skupina sudetoněmeckých sociálních demokratů působila také v USA.


💡
Dále v článku najdete pokračování textu Thomase Oellermanna o sudetoněmecké emigraci a volně přístupnou celou mimořádnou přílohu Listů č. 4/2023 Cesta do dalekých zemí.

This post is for subscribers only

Already have an account? Sign in.

Subscribe to Listy

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
jamie@example.com
Subscribe