OSN to s námi myslí dobře

Vladimír Špidla: Antonio Gutteres v projevu na Valném shromáždění OSN přinesl výrazně sociálně demokratickou odpověď na klimatickou krizi a růst bezpečnostních hrozeb. Stojí za to ho uvést do české debaty.

Pro mě byla Afrika vždy blízko. Už na počá­­tku moderní evropské spolupráce, v Schumanově deklaraci z roku 1950, se píše, že hospodářská síla spolupracující Evropy umožní uspět v základním úkolu, a sice rozvoji afrického kontinentu.

Když generální tajemník OSN António Guterres začal svůj letošní projev na Valném shromáždění v polovině září větami o niči­vých záplavách v lybijské Derně, obětech „záplavy nerovnosti, nesprave­­dlnosti a neschopnosti čelit bezprostředním vý­zvám“, znovu jsem si to připomněl.

Guterresův projev nebude v české debatě populární, ale nebude v řadě momentů ani srozumitelný. Guterres, bývalý portugalský premiér, přitom důležité momenty světové situace popisuje dobře. Rád bych ho trochu uvedl do české debaty a třeba inspiroval další, aby se zapojili.


💡

Hlavní témata lze shrnout stručně. Stávající instituce celoplanetárního dialogu a spolupráce odpovídají situaci po druhé světové válce, tedy době, kdy řada dnešních členských zemí OSN byla ještě ovládanými koloniemi. Podle Guterrese je třeba spolupracovat a dojednat multilateralismus pro 21. století.

Z mezinárodních konfliktů klade Guterres na první místo agresi Ruska proti Ukrajině, zmiňuje úsilí a úspěch OSN při vyjednání černomořského koridoru pro vývoz obilí. Zároveň ale připomíná sérii pučů v Sahelu, kvůli kterým získává zázemí terorismus. Promlouvá o občanské válce v Súdánu, násilí působeném gangy na Haiti i vládou v Myanmaru, konstatuje, že 70 procent obyvatel Afghánistánu potřebuje humanitární pomoc i skutečnost, že násilí na okupovaných palestinských územích si vybírá strašlivou daň mezi civilisty. Dvoustátní řešení podle něj jedině může zaručit mírové soužití mezi Izraelci a Palestinci.

Je důležité si i v české debatě připomenout, že konfliktů se na planetě odehrává řada a pro leckoho mohou být oprávněně důležitější jiné, i když pro nás je nejdůležitější pomáhat všemi silami napadané Ukrajině.


💡
Dále se dočtete:

→ Proč je mezinárodní finanční architektura disfunkční, zastaralá a nespravedlivá,
→ proč nejsou investice do obnovitelných zdrojů rozdělené spravedlivě,
→ a že podoba světa je dána politickým odhodláním.

This post is for subscribers only

Already have an account? Sign in.

Subscribe to Listy

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
jamie@example.com
Subscribe