Zpravodaj Listů: Rozhovor s Robertem Misikem a 110 let Willyho Brandta. Listy 6/2023

Listy 6/2023 přináší například exkluzivní rozhovor s Robertem Misikem nebo zvláštní přílohu věnovanou Willymu Brandtovi. Ve Zpravodaji ale představujeme i nové knihy, zveme na setkání a v archivu vzpomínáme na Karla Hrubého.

Milé čtenářky a milí čtenáři Listů,

na úvod především doufám, že dnes vydané poslední letošní číslo Listů letošního roku vám třeba přinese příležitost se zastavit a na chvíli soustředěně číst.

Zpravodaj, neodmyslitelně patřící ke každému novému vydání Listů, samozřejmě představuje nové číslo i jeho zvláštní přílohu o Willym Brandtovi.

Vedle toho ale přináší hned několik pozvánek na setkání, ať už na předvánočním zimním Knihexu nebo na lednové setkání nad aktuálním číslem Listů, a představuje i nové knihy našeho domácího nakladatelství Burian a Tichák.

Chybět nesmí Archiv, dnes věnovaný Karlovi Hrubému. Připomínáme tak 100. výročí jeho narození. Glosa Patrika Eichlera se tentokrát zrodila při návštěvě Berlína.

Tak čtěte Listy, je to zdravé,

Daniel Ort,
redaktor Listů


Připravili jsme si pro vás dárkové poukazy na předplatné Listů

Na úvod posledního letošního Zpravodaje mi dovolte představit novinku, která by vám před Vánoci mohla přijít vhod. Při objednávání předplatného Listů si nově můžete vybrat možnost zaslání dárkového poukazu. Díky tomu můžete předplatné Listů ještě snadněji darovat někomu ve vašem okolí. A to by se mohlo hodit, protože tištěný dvouměsíčník plný poctivých textů o kultuře a domácí i zahraniční společnosti by pod stromečkem rád našel kdekdo z nás.


Listujeme novým číslem

Vybíráme z čísla Listů 6/2023. Ukázku si můžete prolistovat tady.

  • Ve zvláštní příloze se věnujeme u příležitosti 110. výročí narození Willyho Brandta, německého sociálně demokratického politika a státníka, jeho vztahu k Československu. Vznik přílohy podpořilo české zastoupení Friedrich-Ebert-Stiftung a zdarma si ji můžete přečíst zde.


  • Příliš mnoho neočekávaných událostí vidí politolog Pavel Šaradín ve svém ohlédnutí za rokem 2023.
  • Seriál textů připomínající 100. výročí narození zakladatele Listů Jiřího Pelikána uzavírá herec a režisér Ludvík Kavín.
  • Rakouského spisovatele Roberta Misika, autora studie Falešní přátelé obyčejných lidí, při jeho pražské návštěvě zpovídal Patrik Eichler.
  • Antonín Bezděk spolu s dalšími připomíná postavu Vladimíra Fišery dlouhodobě stojícího za štrasburským Biennale Mitteleuropa.
  • Jak vypadá Nizozemsko po volbách a co výhra doposud politicky nepřijatelného populisty Geerta Wilderse znamená pro Evropu píše Heda Čepelová.
  • Ze světa přinášíme také texty o vztahu mezi EU a USA, díváme se, jak je na tom Turecko po 100 letech od svého založení a přibližujeme současnou situaci v Portugalsku.
  • Petr Borkovec v Básnících a vykladačích rozvíjí báseň Justina Quinna Pražské elegie.
  • Povídky z repíria ve svém šestnáctém pokračování přináší povídku Aleny Wagnerové Vize 2047.
  • Recenzujeme knihy Gottwaldův demokrat, Houellebecqovo Zničit nebo fejetony o literární Moravě a Slezsku a další.
  • Theatrum Mundi vás vezme do chebského divadla na Dějiny světla a představí Ostravu jako centrum evropského loutkářství.
  • Přinášíme zprávu především z audiodokumentární sekce Prix Europa Berlin 2023.
  • Fotografická příloha čísla tentokrát představuje práci dokumentárního fotografa Petra Zewlakka Vrabce. Pro Listy vybral snímky ze souboru o stávkách, protestech a demonstracích v Česku i v zahraničí.

Nové knihy nakladatelství Burian a Tichák

Závěr roku patří v našem domácím nakladatelství Burian a Tichák třem novým titulům.

  • Tomáš Tichý svým Kázáním do mechu přináší už třetí sbírku básní. Tentokrát je doprovází ilustrace Martina Buriana.
  • Oblíbené první vydání Lexikonu olomouckých ulic Milana Ticháka rozšiřuje Nový lexikon olomouckých ulic. V něm čtenáři a čtenářky najdou původní seznam názvů olomouckých ulic i s jejich významem a vývojem pojmenování nově doplněný Tomášem Tichákem o 80 ulic vzniklých od původního vydání.
  • Romantický příběh na pozadí sametové revoluce vystavěla v Poselkyni Hellevi Rebmannová. Podle ní jde „v podstatě o pražský román; protipóly jsou v něm Berlín a oblast Schwarzwaldu.”

Stavte se za námi na předvánočním Knihexu

📆 víkend 16.–17. prosince 2023, 10.00–20.00
📌 Technologické centrum UMPRUM (
Mikulandská 5, Praha 1)

Přijďte se za námi stavit na zimní Knihex na stánek Listů a našeho domovského nakladatelství Burian a Tichák. Knihex je prostorem pro příjemné setkání menších nakladatelství se čtenáři a přesně na to se těšíme. Rádi vám také pomůžeme vyřešit vánoční dárky, připraveny pro vás budeme mít například hezké dárkové poukazy na předplatné Listů a knihy především z edice Knihovny Listů. Na místě budeme každý den od 10 do 20 hodin.


Představení Listů 6/2023 věnujeme nové knize Pro nás dějiny nekončí

📆 úterý 16. ledna 2024, 18.00
📌 Kampus Hybernská, Praha, Hlavní sál (Hybernská 4, Praha)
✍️
registrujte se tady

Přijďte na tradiční představení nového čísla Listů do pražského Kampusu Hybernská. Na lednovou debatu přijal pozvání autorský tým knihy Pro nás dějiny nekončí. Politická práce a myšlení českého levicového exilu (1968–1989). Autoři v knize zkoumají politické myšlení českého levicového exilu a vedle prostředí okolo Práva lidu a čtvrtletníku Informační materiály se proto obsáhle věnují i skupině kolem dvouměsíčníku Listy. Kniha bude na místě i ke koupi.


Archiv
Karel Hrubý: O odpovědnosti intelektuálů a bacilu stalinismu

„Jak nám rostly svaly při kopání uranu a uhlí, dostávaly také naše politické názory a jejich ideové zdůvodnění pevnější formu. Když se pak většina z nás po amnestii v roce 1960 vracela k rodinám, nebyli jsme už hledající mladou generací, ale lidmi, kteří věděli, proč nemohli stát v Únoru a po něm na straně vítězů.” – Karel Hrubý

Sté narozeniny by na začátku prosince oslavil Karel Hrubý, autor desítek textů v Listech, jeden z obnovovatelů legální činnosti Českoslovanské sociální demokracie v roce 1968 a v exilu místopředseda (1973–1989) a předseda (1989–1995) exilové sociální demokracie.

Vybrat z archivu Listů jeden z jeho textů nebyl jednoduchý úkol. Nakonec jsme sáhli po příspěvku do debaty o odpovědnosti za rok 1948. Tu na stránkách Listů mezi sebou vedli Karel Hrubý s Patrikem Eichlerem a Evou Kantůrkovou.



Dodatek k archivu

Karel Hrubý, ačkoliv žil v Basileji, byl do poslední chvíle bedlivým pozorovatelem a komentátorem politického dění v Česku, jak ostatně dokládají nejen články v Listech, ale i příspěvek ke 140. výročí sociální demokracie v českých zemích. Ten si můžete pustit níže.


Stručně
Patrik Eichler: Poznávat různé světy, sbírat neočekávané inspirace

Berlín je pro mě pořád neznámé město. Dlouho jsem bloudil v U-Bahnu, těžko jsem hledal správná nástupiště správných linek. Přestup mezi U-Bahnem a S-Bahnem na jedné stanici byl pro mě dobrodružnou výpravou. Díky pracovním cestám a místním přátelům se ale vracím na stejná místa a poznávám nové čtvrti. Jako jinde i v německém hlavním městě postupně získávám orientaci. Pamatuji si výrazné budovy. Opakovaně už jsem tu jel všemi druhy veřejné dopravy. Čeká mě ještě přejít někdy celé město pěšky z jedné strany na druhou.

Velkoměstský Berlín je pro mě dnes spojený s obrazem Charlottenburgu, Kurfürstendammem, stanicí ZOO, KaDeWe, metrem Nollendorfplatz. Je tu ikonická věž evangelického Pamětního kostela císaře Viléma těžce poškozeného za druhé světové války a moderně přistavěného po ní. A konají se tu jako na jednom z řady míst v Berlíně vánoční trhy. Rukodělné zboží, rozmanité jídlo, svařené víno, památeční hrnky a skleničky. 

Právě na trhy na Kudammu zaútočil před šesti lety naloženým kamionem terorista. Následkem útoku dokonaného krátce před Štědrým dnem zemřelo třináct lidí, skoro sedm desítek si odneslo fyzická zranění. O rok později byl na místě odhalen památník – zlatá trhlina od schodů k silnici, připomínka jízdy vražedného kamionu, přervaných životů i přetrhaných vztahů. Na schodech jména obětí. I jedné české. Trhy se konají pořád, i letos, pieta místa se svíčkami i květinami pokládanými čas od času u některých jmen zůstává. 

Berlín je oknem do velkého světa. Tepe životem. Na řadě míst připomíná, že čas na poznávání světa je omezený, ale neznámý. Vezměme nadcházející vánoční svátky jako příležitost nejen k bilanci končícího roku, ale právě k vyhlížení do okolního světa, sběru inspirací z neočekávaných míst a představování si různých lidských světů. Doba je objektivně obtížná, už v únoru o ní ale budeme znovu debatovat na stránkách Listů. Ať má tedy naše debata odkud brát! 


Ke slovům Patrika Eichlera zbývá jen dodat, že – naopak očekávaným – místem inspirace je snad i právě vydané číslo Listů.

Na to příští se můžete těšit 15. února 2024, uzávěrka je 28. ledna.

S přáním klidných dní,

Daniel Ort


💡
Děkujeme, že nás čtete. Nejlépe uděláte, když si Listy i předplatíte. Jestli si chcete koupit aktuální číslo, můžete to udělat na těchto místech nebo online. A samozřejmě můžete Listy sledovat na Facebooku.

Pošlete to dál:

Subscribe to Listy

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
jamie@example.com
Subscribe