Hlavní ocenění Ceny Václava Buriana Olomouc 2024 získala Zita Iszó

Devátý ročník Ceny Václava Buriana Olomouc znovu představil to nejlepší a nejaktuálnější ze středoevropské poezie. Hlavní cenu obdržela Zita Iszó, s oceněním své práce odcházeli i Urszula Honek a Jacek Purchla.


Sdílejte článek svému okolí:


Devátý ročník mezinárodního básnického festivalu Cena Václava Buriana Olomouc se konal 2. října 2024 v prostorách bývalého kina Central, nyní součásti olomouckého Muzea umění. Cenu Za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu převzal dodatečně 14. 10. tamtéž ředitel krakovského Mezinárodního kulturního centra Jacek Purchla.


💡
Cena Václava Buriana Olomouc navazuje na působení ­novináře, polonisty, básníka a v neposlední řadě vydavatele Listů, od jehož náhlého úmrtí uplynulo 9. října deset let.

V rámci hlavního programu proběhlo autorské čtení účastníků a následně veřejná debaty porotců, kteří básnířky a básníka z pěti zemí nominovali. Členové jury – Zofia Bałdyga (za Polsko), Petr Borkovec (za ČR), Sabine Eschgfällerová (za Německo), Mária Ferenčuhová (za Slovensko) a István Vörös (za Maďarsko) – pak společně s čestným porotcem, šéfredaktorem Listů Tomášem Tichákem, rozhodli o vítězce hlavní ceny za poezii – Zitě Iszó z Maďarska. Její báseň Neznámá planeta najdete v uzamčené části článku.

Zita Iszó (*1986) je nejen poetkou, ale také dramatičkou, překladatelkou a redaktorkou magazínu pro světovou literaturu 1749.hu. Se svou divadelní hrou vyhrála dramatickou soutěž Maďarského rozhlasu, její prvotina byla oceněna cenou Attily Gérecze za nejlepší autorský debut (Bydlící v moři / Tengerlakó). Následně vydala sbírky Z barvy do barvy / Színről színre a Noční přistání / Éjszakai földet érés. Její poslední sbírku Oplocený les / Bekerített erdő vydalo v českém překladu nakladatelství Větrné mlýny v Brně v roce 2023.



Hlasování publika pak určilo vítězku Ceny diváků, stala se jí polská autorka Urszula Honek (*1987). Honek je autorkou básnických sbírek Sporysz / Námel, Pod wezwaniem / Pod ochranou, Zimowanie/Zimování a Poltergeist a sbírky povídek Białe noce / Bílé noci. Dříve získala hlavní cenu Poetické soutěže Riainera Marie Rilkeho, Cenu Krakova Města Literatury UNESCO, Cenu Adama Włodka a Cenu Stanislawa Baranczaka. Sbírka povídek Bílé noce získala Cenu Kościelskich a Cenu Conrada, byla nominována na mezinárodní cenu Grand Continent 2022, Literární cenu Witolda Gombrowicze a Paszportu Polityki.

Porotci ocenili i vynikající verše dalších básníků Clary Cosimy Wolff (*1993, Německo), Juliany Sokolové (*1981, Slovensko) a Luboše Svobody (*1986, ČR). Cena Václava Buriana znovu představila to nejlepší a nejaktuálnější, co dnes ve středoevropské poezii vzniká.



Oceněný Jacek Purchla je řádným profesorem humanitních věd, zabývá se výzkumem rozvoje měst, sociálními dějinami a dějinami umění 19. a 20. století, a také teorií a ochranou kulturního dědictví. Je zakladatelem a do roku 2017 ředitelem Mezinárodního kulturního centra v Krakově. Dnes působí jako vedoucí Institutu evropského dědictví MKC. Purchla je aktivním členem Polské akademie věd a umění a vedoucím katedry hospodářských a sociálních dějin na krakovské ekonomické univerzitě. Předsedá Akademické radě Jagellonské univerzity, mezi roky 2015 a 2020 vedl Polský výbor pro UNESCO, v letech 2016–2017 i Výbor pro světové dědictví UNESCO. Od roku 2018 je místopředsedou Europa Nostra.

This post is for subscribers only

Already have an account? Sign in.

Subscribe to Listy

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
jamie@example.com
Subscribe