Hlavní ocenění Ceny Václava Buriana Olomouc 2024 získala Zita Iszó
Devátý ročník Ceny Václava Buriana Olomouc znovu představil to nejlepší a nejaktuálnější ze středoevropské poezie. Hlavní cenu obdržela Zita Iszó, s oceněním své práce odcházeli i Urszula Honek a Jacek Purchla.
Sdílejte článek svému okolí:
Devátý ročník mezinárodního básnického festivalu Cena Václava Buriana Olomouc se konal 2. října 2024 v prostorách bývalého kina Central, nyní součásti olomouckého Muzea umění. Cenu Za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu převzal dodatečně 14. 10. tamtéž ředitel krakovského Mezinárodního kulturního centra Jacek Purchla.
V rámci hlavního programu proběhlo autorské čtení účastníků a následně veřejná debaty porotců, kteří básnířky a básníka z pěti zemí nominovali. Členové jury – Zofia Bałdyga (za Polsko), Petr Borkovec (za ČR), Sabine Eschgfällerová (za Německo), Mária Ferenčuhová (za Slovensko) a István Vörös (za Maďarsko) – pak společně s čestným porotcem, šéfredaktorem Listů Tomášem Tichákem, rozhodli o vítězce hlavní ceny za poezii – Zitě Iszó z Maďarska. Její báseň Neznámá planeta najdete v uzamčené části článku.
Zita Iszó (*1986) je nejen poetkou, ale také dramatičkou, překladatelkou a redaktorkou magazínu pro světovou literaturu 1749.hu. Se svou divadelní hrou vyhrála dramatickou soutěž Maďarského rozhlasu, její prvotina byla oceněna cenou Attily Gérecze za nejlepší autorský debut (Bydlící v moři / Tengerlakó). Následně vydala sbírky Z barvy do barvy / Színről színre a Noční přistání / Éjszakai földet érés. Její poslední sbírku Oplocený les / Bekerített erdő vydalo v českém překladu nakladatelství Větrné mlýny v Brně v roce 2023.
Hlasování publika pak určilo vítězku Ceny diváků, stala se jí polská autorka Urszula Honek (*1987). Honek je autorkou básnických sbírek Sporysz / Námel, Pod wezwaniem / Pod ochranou, Zimowanie/Zimování a Poltergeist a sbírky povídek Białe noce / Bílé noci. Dříve získala hlavní cenu Poetické soutěže Riainera Marie Rilkeho, Cenu Krakova Města Literatury UNESCO, Cenu Adama Włodka a Cenu Stanislawa Baranczaka. Sbírka povídek Bílé noce získala Cenu Kościelskich a Cenu Conrada, byla nominována na mezinárodní cenu Grand Continent 2022, Literární cenu Witolda Gombrowicze a Paszportu Polityki.
Porotci ocenili i vynikající verše dalších básníků Clary Cosimy Wolff (*1993, Německo), Juliany Sokolové (*1981, Slovensko) a Luboše Svobody (*1986, ČR). Cena Václava Buriana znovu představila to nejlepší a nejaktuálnější, co dnes ve středoevropské poezii vzniká.
Oceněný Jacek Purchla je řádným profesorem humanitních věd, zabývá se výzkumem rozvoje měst, sociálními dějinami a dějinami umění 19. a 20. století, a také teorií a ochranou kulturního dědictví. Je zakladatelem a do roku 2017 ředitelem Mezinárodního kulturního centra v Krakově. Dnes působí jako vedoucí Institutu evropského dědictví MKC. Purchla je aktivním členem Polské akademie věd a umění a vedoucím katedry hospodářských a sociálních dějin na krakovské ekonomické univerzitě. Předsedá Akademické radě Jagellonské univerzity, mezi roky 2015 a 2020 vedl Polský výbor pro UNESCO, v letech 2016–2017 i Výbor pro světové dědictví UNESCO. Od roku 2018 je místopředsedou Europa Nostra.