Dvacet let od východního rozšíření EU: Doma v nové Evropě

Dvacet let od rozšíření Evropské unie o nové členské státy je příležitostí k bilancím. O pohled na výsledky rozšíření a vývoj v regionu střední a východní Evropy jsme požádali Michaela Dauderstädta a Uwe Optenhögela z prostředí sociálně demokratické vzdělávací organizace Friedrich-Ebert-Stiftung.


Sdílejte článek svému okolí:


Německými médii proběhla v dubnu zpráva: český investor zachraňuje ocelárny ThyssenKrupp. Mnohé Němce to možná zaskočilo. Nebylo to dosud naopak? Po převratu v roce 1989 německé koncerny masivně nakupovaly a investovaly ve středovýchodní Evropě. Nad zájmem z Indie či Číny by se zřejmě nepozastavili, ale z Česka… ThyssenKrupp přece jen není jen tak ledajaká značka, znamená kus německé průmyslové kultury a historie. Událost ukazuje, že střední a východní Evropa jsou už dnes v Evropské unii jako doma. A neplatí to jen pro ekonomiku, ale také pro další oblasti politiky.

Zpět z východního bloku do Evropy

Ohlédněme se nazpět: před rokem 1989 existoval východní blok. Za východními hranicemi západního Německa se rozkládaly země, jejichž opakované snahy o získání svobody v letech 1953, 1956, 1968 a 1980 sovětští hegemoni potlačovali jednou vojensky, jindy bez zásahu armády. Když Gorbačov pustil pod železné víko čerstvý vzduch, socialistické režimy se bez velkého odporu zhroutily a berlínská zeď padla.

Plánované hospodářství sovětské provenience se v konkurenci s kapitalistickým Západem sice neosvědčilo, za převraty v letech 1989–1990 ale stály politické, nikoli sociální či ekonomické motivy. Opoziční hnutí byla hnutí za svobodu, demokracii a národní nezávislost. Obyvatelé od transformace směrem k tržnímu hospodářství současně očekávali, že spolu s ekonomickou modernizací a blahobytem přijdou také svoboda a demokracie. Aktéři však zcela podcenili působení toho, jak funguje kapitalistické tržní hospodářství, které ve fázích ekonomických zlomů vytvořilo vítěze a poražené.


💡
Dále zjistíte:

→ Dvacet let po východním rozšíření Unie oslavujeme povedenou ekonomickou konvergenci a politické zapojení do evropských struktur. Jaký je příběh úspěchu východního rozšíření?
→ Liberální demokracie naopak nezvládla zajistit dobrý život pro všechny, kdo se o něj snažili. Jaké důsledky to má?
→ „Šok z ruského útoku dodnes vězí hluboko v kostech.” Jak proměnil Evropu?
→ „Věk napodobování” se chýlí ke konci.
→ A proč není s podivem, že přínos revolucí roku 1989 zatím nezaujal prominentní místo v tom, jak je vyprávěna historie Evropské unie?

This post is for subscribers only

Already have an account? Sign in.

Subscribe to Listy

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
jamie@example.com
Subscribe