Fotografie: Stávky, protesty a demonstrace

Výběr fotografií Petra Zewlakka Vrabce představuje soubor dlouhodobě mapující stávky, protesty a demonstrace v Česku i v zahraničí.

Zveřejněný soubor představuje stávky, protesty a demonstrace od nás i ze zahraničí. Kde všude v cizině jste je fotil?

Nejčastěji jezdím do zahraničí fotit protesty do Německa. České enviromentální hnutí je napojené na to německé a přebírá od něj skils a zkušenosti. Díky tomu tady mohly proběhnout skvěle zorganizované Klimakempy. Ještě jsem byl např. ve Francii, v Polsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Rakousku.

Věnujete se mapování tohoto tématu už devět let, co vás na protestech přitahuje?

Začalo to, když jsem se před 9 lety aktivně účastnil protestů za squat Klinika v Praze. A tam jsem pochopil, že protest, happening, který není dobře nafocen a nedostane se do medií nebo na sociální sítě, jako by neproběhl. Za těch devět let jsem nafotil už přes 570 protestních akcí a ty u nás mě už nebaví. Nejčastěji se lidi sejdou někde na náměstí, řeknou si svoje a pak se rozejdou. Chybí nám zažitá zkušenost tlaku ulice. To je bohužel ještě pozůstatek z bývalého režimu. Co dělal Babiš nebo i teď aktuální vláda např. ohledně školství – ve Francii by už dávno hořely ulice, byly zavřené školy, veřejnost by je aktivně podporovala a vláda by byla pod hrozným tlakem. A to je ta demokracie. I proto musím vyjíždět do zahraničí, kde mají protesty větší váhu, dávají mi větší smysl.


💡
Petr Zewlakk Vrabec je členem fotografické skupiny Akana Photo. Získal několik cen Czech Press Photo. Měl přes 20 samostatných výstav u nás i ve světě. Jeho fotografie lze vidět na přebalech knih, LP desek. Dlouhodobě spolupracuje např. s Greenpeace, Hnutím DUHA, Milionem chvilek pro demokracii či Pirátskou stranou.

Stalo se vám, že jste třeba byl sám v ohrožení?

Ač jsem zažil nejdrsnější protesty v Německu, jako novinář jsem se tam cítil bezpečně. Policie tam novináře respektuje a nedovolí si je nějak zásadně omezovat. Jsou jasně daná pravidla a chovají se profi. V ČR to je s policií složitější. Občas se najdou prostě tupci. Několikrát jsem dostal pěstí jen tak. Oni často netuší, co mají dělat. Když mi jeden policajt něco nesmyslně zakáže, stačí jít o 20 m dál a jiný policajt mě pustí a dovolí mi to. Takových příběhů mám hodně. Něco je vtipné, něco spíš tragikomické, a vlastně i nebezpečné. Ještě horší to je s policií v Polsku, kde na některých akcích po boku nazichuligánů otevřeně útočí na novináře. Nebo nechává nazichuligány útočit na lidi a pak ty chuligány chrání. Ale na druhou stranu jsem byl několikrát fotit velké a silné protesty Strajk kobiet v Polsku, a to mělo opravdu velkou sílu!

Jaká další témata jsou pro vás atraktivní?

Přijde mi důležité být fotografem kronikářem. Vytvářet dlouhodobé dokumenty a fotit i tzv. všední život. Aktuálně pracuji několik let na tématu Pražské periferie. Chodím systematicky po Praze a fotím vše, co mi přijde zajímavé. Zaznamenávám aktuální stav Prahy. Dalším tématem jsou např. bývalé nouzové kolonie Na Slatinách a Pod Bohdalcem.

Mohou se s vámi milovníci fotografií v blízké době někde setkat?

Aktuálně mám výstavu o kolonii Na Slatinách v Praze ve Vzletu, kde vystavuji společně s Viktorem Fischerem a Alenou Dvořákovou. Mají tam mají snímky z raných devadesátek, já z posledních tří let. Teď řeším nějaké fotky na příští rok na výstavu v Paříži.

This post is for subscribers only

Already have an account? Sign in.

Subscribe to Listy

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
jamie@example.com
Subscribe