Kapitoly dělnické kopané v Palestině
Objevte dějiny dělnického fotbalu s přílohou Listů Fotbal : politika. Z přílohy vybíráme text Rolfa Frommhagena: První místní derby mezi Maccabi a Hapoelem se odehrálo 25. února 1928 v Tel Avivu. Co je základem jejich soupeření a jaký je příběh palestinského dělnického sportu?
Dějiny mezinárodního dělnického sportu jsou v německém veřejném prostoru okrajovým tématem, ale v posledních letech se jim díky řadě publikací o německém dělnickém fotbalu věnuje nová pozornost. Při svém bádání v německých, česko-německých, rakouských a belgických pramenech jsem narazil na publikace o dělnickém sportu v tehdejším britském mandátu Palestina, které jsem doplnil o další mně dostupné informace a které zde rád představuji.
Po skončení první světové války a s ní souvisejícím rozpadu Osmanské říše se Palestina stala britským mandátním územím pod dohledem Společnosti národů, který trval od roku 1920 do roku 1948. Lze považovat za samozřejmé, že fotbal, který byl v Palestině dobře znám již v osmanském období, byl podporován Brity. V důsledku přistěhovalectví Židů z Evropy, zejména z Německa a Rakouska, se myšlenka mezinárodního dělnického sportu zřejmě dostala i do této oblasti a našla odezvu především mezi židovským obyvatelstvem.
Emigrující židovští fotbalisté ze zemí s profesionálním sportem, jako byly Maďarsko, Československo a Rakousko, pomohli zlepšit sportovní úroveň. Přicházeli zejména z rakouských klubů Hakoah Vídeň a Hakoah Štýrský Hradec, kde podle stanov směli hrát pouze Židé.
Dne 1. května 1924 byl v Haifě založen první židovský dělnický sportovní klub Hapoel (hebrejsky dělníci). Tento a další kluby Hapoel se politicky odlišovaly od sportovních klubů Makabi, které byly členy sionistického Světového židovského svazu Makabi (MWU) založeného v Karlových Varech v roce 1921.
Spolu se článkem Rolfa Frommagena se v příloze můžete těšit na tyto texty:
→ Oellermann, Thomas: Z historie sudetoněmecké dělnické kopané
→ Šmejkal, Boleslav: Český dělnický fotbal v 1. polovině 20. století
→ Hieke, Graham: Uprchlíci a fotbal ve válečné Británii
→ Jaksch,Wenzel: S našimi fotbalisty v Mnichově v roce 1927
Přílohu jsme mohli vydat jen díky podpoře českého zastoupení Friedrich-Ebert-Stiftung. Děkujeme!
Dne 15. května 1926 byl založen Hapoelův svaz pro tělesnou kulturu a dělnické sporty jako zastřešující organizace ve spojení s Histradutem (hebrejsky odbory) se známým symbolem rudého dělníka se srpem a kladivem. Základem sdružení, které mělo asi 900 členů, byly kluby Hapoel v Jeruzalémě, Tel Avivu, Haifě, Afule Tel Josef, Zichron Ja’akov, Giw’at Ada, Balfouria, Petach-Tikwah, Jadzur, Merchawia a Deganiah. Kluby se věnovaly gymnastice, atletice, házené a fotbalu.
Hapoel a Maccabi spolu soupeřily i ve sportu, o čemž svědčí řada fotbalistů, kteří měnili kluby. Hapoel se následně vyvinul v největší sportovní organizaci v Palestině, která do roku 1931 zahrnovala 33 klubů s přibližně 4250 členy. K Hapoelu patřily také některé arabské sportovní kluby v Haifě, Jeruzalémě a Nábulusu. V roce 1934 však Arabové založili vlastní sportovní organizaci, Všeobecnou palestinskou sportovní federaci, která byla rozpuštěna v roce 1936 během povstání proti Britům. V září 1927 se Hapoel připojil k Socialistické dělnické sportovní internacionále (SASI) se sídlem ve švýcarském Lucernu.
První místní derby mezi Maccabi a Hapoelem se odehrálo 25. února 1928 v Tel Avivu. Maccabi Tel Aviv byl nejstarší sportovní klub v Palestině, založený v roce 1906. Naproti tomu Hapoel Tel Aviv byl založen v letech 1923 a 1925 a pak znovu v květnu 1926. Za oficiální rok vzniku se však považuje připojení k Allenby FC Tel Aviv v roce 1927. Zkušený tým Maccabi v tomto utkání, které bylo významné pro oba tábory fanoušků, jasně zvítězil 3:0 na vlastním hřišti před 3000 diváky.
Na prvním národním festivalu Hapoelu, který se konal 29. a 30. září 1928 v Tel Avivu, se sešlo 1100 aktivních účastníků, z toho 300 žen, a přišlo na něj úctyhodných 8000 diváků. Fotbalový zápas o mistrovství festivalu mužů vyhrála Haifa, která porazila Tel Aviv 2:1. V mládežnickém mistrovství zvítězil Jeruzalém. V té době měl Hapoel 22 fotbalových klubů s 30 týmy.
→ O založení Palestinské fotbalové asociace
→ nebo o mezinárodním působení palestinských klubů a účasti palestinských klubů na dělnických olympiádách.
V další části textu najdete také záznam představení této přílohy Listů spojený s debatou Thomase Oellermanna, Vojtěcha Ondráčka a Fatimy Rahimi.