Perottino o Francii: Všechno je daleko, ještě dál, než kdykoliv bylo

Francouzské volby po nečekaném rozpuštění Národního shromáždění přinesly překvapivé vítězství levicové koalici Nová lidová fronta. Patrik Eichler s Vladimírem Špidlou mluví s Michelem Perottinem o této formaci, krajně pravicovém Národním sdružení či sociálně-ekonomické situaci Francie.


Sdílejte rozhovor svému okolí:


Natáčíme v první den olympijských her. Chceme se tedy na úvod zeptat, jaké místo mají olympijské hry ve francouzské veřejné debatě.

Proti olympijským hrám nikdo není. Sport hraje ve společnosti významnou úlohu, stmeluje. Největším problémem je, jak se ukázalo dnes ráno při útoku na francouzskou železnici, bezpečnost. Jednak zajištění bezpečnosti pro sportovce a lidi, kteří na olympiádu přijedou. Víme, že ve Francii se teroristické útoky odehrály a riziko přetrvává. Druhá věc je snaha Ruska ovlivnit společnost ve Francii různými provokacemi.

Olympijské hry se ale týkají předevšíma bezprostředně Pařížanů. Pokud nebydlíte v Paříži, v Marseille nebo v nějakém dalším městě, kde se bude odehrávat část programu, vidíte olympijské hry spíše jen v televizi.

Říkáte „ruský vliv“. Kdybychom se bavili o Česku, řekli bychom, že Rusko se snaží polarizovat debatu, pokud jde o Green Deal, válku na Ukrajině a politiku migrace. Budou to ve Francii stejná témata?

Green Deal není ve francouzské debatě tak významné téma jako v té české. Neznamená to, že je ve francouzské debatě konsensus, ale většina společnosti vnímá, že je potřeba něco dělat, francouzská debata Green Deal mnohem více akceptuje než ta česká.

Na rozdíl od Česka platí, že polarizující téma je válka v Gaze, včetně toho, že došlo k napadení několika židovských objektů ve Francii.

Starostkou Paříže je politička francouzské Socialistické strany (PS) Anne Hidalgo. Jak se jí povedlo dostat se do čela francouzského hlavního města?

Ona sama je starostkou druhé funkční období. Zvolena byla v roce 2014 a znovuzvolena v roce 2020. Anne Hidalgo je dcera španělských migrantů, sama narozená ve Španělsku, do Socialistické strany vstoupila v roce 1994, poprvé se zviditelnila v Paříži ve volbách v roce 2001. Bertrand Delanoë ji jmenoval první náměstkyní primátora Paříže a několik měsíců vedla hlavní město poté, co byl Delanoë raněn při útoku nožem. Stala se jeho nástupkyní a v roce 2014 dokázala vyhrát volby díky podpoře širší levicové koalice.

Její hlavní rozhodnutí padly v klimatických věcech – boj proti znečištění ovzduší primárně, ale i Seiny, a podpora ekologické dopravy nebo snahy zamezit krátkým pronájmům nemovitostí, šlo zejména o boj proti Airbnb. Zároveň město o něco zadlužila. Její kandidatura v prezidentských volbách před dvěma lety skončila fiaskem. Získala tehdy coby kandidátka Socialistické strany jen 1,7 %. Uvidíme, zda její image zlepší olympijské hry.


💡
Dále se v rozhovoru dočtete:

→ Můžeme situaci ve Francii vnímat jako předrevoluční?
→ Kdo je kandidátka Nové lidové fronty na premiérku Lucie Castets a jak se vlastně stalo, že je nominovaná?
→ Jaká je dnešní pozice Nové lidové fronty na francouzské politické scéně a udrží se jednotná? Jak francouzská společnost vnímá Melenchóna?
→ Čím se liší radikalita Národního sdružení okolo Le Pen a Nové lidové fronty?
→ Česká interpretace dění ve francouzské levici je, že ztratila voliče ve prospěch Le Pen. Jak vypadá tato debata přímo ve Francii?
→ A jaká témata ve Francii mohou vyvolat skutečný politický pohyb?

This post is for subscribers only

Already have an account? Sign in.

Subscribe to Listy

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
jamie@example.com
Subscribe