Řešení evropské krize bydlení
Hans Dubois: Nedostupnost bydlení je problémem všech členských států Evropské unie. Nedostupné bydlení ovlivňuje zdraví a pohodu lidí, přispívá k nerovným životním podmínkám a příležitostem a má za následek zvýšené náklady na zdravotní péči, sníženou produktivitu a poškození životního prostředí.
Sdílejte článek svému okolí:
Nájemné a ceny nemovitostí v EU v posledních dvou desetiletích rostly více než disponibilní příjmy. Úrokové sazby hypoték od roku 2022 rychle rostou. Nedostupnost bydlení je problémem ve všech členských státech. Existují obrovské nerovnosti mezi skupinami obyvatel. Pokud nejsou opatření zaměřená na řešení problému nedostupnosti bydlení dobře navržena, mohou mít nepříznivé dopady. Existuje však celá řada politik, které by s cílem řešit krizi bydlení měly být jednoznačně prováděny intenzivněji, a to i v jiných oblastech než právě jen v oblasti bydlení.
Nedostupnost bydlení vylučuje část obyvatelstva z bydlení, vede k bytové nejistotě, problematickým nákladům na bydlení a do neodpovídajícího bydlení. Tyto problémy ovlivňují zdraví a pohodu lidí, přispívají k nerovným životním podmínkám a příležitostem a mají za následek zvýšené náklady na zdravotní péči, sníženou produktivitu a poškození životního prostředí. Přispívají také k nedostatku pracovních sil v oblastech, kde jsou náklady na bydlení v porovnání s příjmy vysoké, a to i v oblasti vzdělávání, péče o děti, veřejné dopravy, zdravotní péče, dlouhodobé péče a dalších základních služeb. To představuje problém pro poskytování těchto služeb.
Nejpostiženější skupiny se v jednotlivých členských státech liší velikostí i typem problémů, kterým čelí. V rámci členských států existují obrovské rozdíly v dostupnosti bydlení mezi jednotlivými zeměpisnými oblastmi. V oblastech, kde lze nalézt pracovní místa – obvykle ve velkých městech – se ceny bydlení a nájemného zvýšily nejvíce. Ve všech zemích se však lidé s nízkými příjmy potýkají s problémy s bydlením častěji než lidé s vysokými příjmy. Výdaje na bydlení ve výši 40 % a více jejich příjmů („nadměrné zatížení náklady na bydlení“, jak je definuje EU) jsou větším problémem pro domácnosti s nízkými příjmy. Kromě toho jsou v mnoha členských státech stávající nájemníci lépe chráněni regulací nájemného než ti, kteří na trh s nájemním bydlením teprve vstupují a často mají přístup pouze k pořadníkům na sociální bydlení.
→ Jak zasahuje nedostupné bydlení mladé,
→ o nejistotě, s níž se potýkají nájemníci na soukromém trhu,
→ jaká se v Evropě osvědčila politická opatření, jež měla za cíl změnit situaci s nedostupným bydlením
→ a jaké kroky je potřeba k vyřešení situace udělat.