Spouštěcí body

Claudia Detsch: Autoři knihy Triggerpunkte nabízejí vcelku uklidňující pohled na současný stav věcí. V žádném případě však věci nezlehčují. Jasně upozorňují na nebezpečí pro budoucnost. Jak blízko jsou jejich scénáře nepříznivého vývoje událostí, ukazují aktuální protesty zemědělců.



Když se kniha z oblasti sociologie stane bestsellerem, vypovídá to hodně o duchu doby. Nepřehledná a stále nepříjemněji pociťovaná situace vyvolává potřebu orientace a přesvědčivých odpovědí. Steffen Mau, Thomas Lux a Linus Westheuser nabízejí v knize Triggerpunkte – Konsens und Konflikt in der Gegenwarts­gesellschaft (Spouštěcí body – Konsenzus a konflikt v současné společnosti) poněkud mimo ducha doby, alespoň při srovnání se sociologickou konkurencí, vcelku uklidňující pohled na současný stav věcí. V žádném případě však věci nezlehčují. Jasně upozorňují na nebezpečí pro budoucnost. Jak blízko jsou jejich scénáře nepříznivého vývoje událostí, ukazují aktuální protesty zemědělců. I ty byly vyvolány silnou iritací. Když už jsme u toho, chytře zvolený je i název knihy. Hovorově řečeno, nastartovaní, podráždění se už dlouho cítíme stále a při různých příležitostech.



Kniha sama však není tak snadno stravitelná jako její název. Přece jen se jedná o sociologickou studii, nikoli o beletrii. Ve prospěch autorů a naší potřeby přehlednosti a uklidnění hovoří skutečnost, že kniha je přesto na cestě k tomu, aby se stala bestsellerem. Nejde o lehké čtení, jazyk autorů je ale působivý a jejich metafory utkví v paměti. To samé platí i o ústřední tezi představované práce.

Studie chce skoncovat s některými předpoklady, které jsme mezitím již považovali za jisté. Zaměřuje se na tvrzení o neustále rostoucí a nyní již hrozivé polarizaci, a to jak kulturní, tak politické a materiální. Vytváření táborů mezi těmi nahoře a těmi dole, mezi městským a venkovským obyvatelstvem, mezi dělníky a akademičkami. Na tento scénář jsme si již dávno zvykli. Rozlišování na dva tábory vede k přehlednosti. Podle autorů ale není správné.


Vytváření táborů mezi těmi nahoře a těmi dole, mezi městským a venkovským obyvatelstvem, mezi dělníky a akademičkami. Na tento scénář jsme si již dávno zvykli. Rozlišování na dva tábory vede k přehlednosti. Podle autorů ale není správné.

Podle jejich názoru takto rozhádaní opravdu nejsme. Německo je pořád ještě společností středu, vytváření táborů je poměrně slabé. A střed je stále většinový. Společnost se neštěpí, ale „ozvuky okrajových oblastí názorového pole jsou ve středu stále zřetelnější“. Na druhé straně je střed odideologizován a už jen slabě svázán stranickou politikou. To oslabuje jeho schopnost mobilizace a artikulace postojů. A názoroví vůdci ze středu nepocházejí.

Stírání ideologických pozic a oslabování stranických vazeb otevírá prostor pro „politiku afektů poháněnou náladami“. Z toho by mohli profitovat obchodníci s polarizací – političtí aktéři, kteří se profilují vyvoláváním a využíváním polarizovaných sporů a sdružují roztroušenu nespokojenost. Autoři popisují neřešené sociální konflikty jako „trhy příležitostí pro obchodníky s polarizací“. Jaká témata jsou v centru pozornosti? Vedle migrační politiky je to politika v oblasti klimatu, které hrozí, že se takovým trhem stane.

Ukazuje se zde nepříjemná pravda. Není pochyb o tom, že většina společnosti je pro ambiciózní ochranu klimatu. Zároveň to však znamená jen málo. Z širokého konsensu, že změna klimatu je naléhavý problém, nelze nic vytěžit. Protože názory na to, jak je tento problém třeba řešit, se značně rozcházejí. A předpokládané směry řešení mají podle Maua, Luxe a Westheusera rozhodně třídně specifické rysy. Když dojde ke kontroverzi, stoupne význam třídy a vzdělání mnohem více než v případě pohlaví nebo místa bydliště.


💡
Dále se v textu dočtete:
→ Proč je klimatická politika „třídním konfliktem ve stadiu vzniku”,
→ zda nabízí systém závislý na politických většinách dostatečné možnosti vypořádat se s ekologickou krizí a konfliktem, který s ní souvisí,
→ proč klimatická politika selže bez přerozdělování nebo zajištění sociálních standardů,
→ co sznamená, že autoři varují před vztekem
→ a co podle nich tedy můžeme se současnou situací dělat?

This post is for subscribers only

Already have an account? Sign in.

Subscribe to Listy

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
jamie@example.com
Subscribe