Ulice je zpět

Čepelová: Asi hlavní poselství konce roku 2023 je, že tu stále existují lidé, kteří si pod slovem „stát“ nepředstavují abstraktní kategorii dobra či zla, ale zcela praktickou oporu v každodenním životě, od jehož kvality mají celkem správně vysoká očekávání.

Demonstrace za lepší financování zdejšího školství, za ukončení nedůstojné praxe přesčasů ve zdravotnictví, za důstojné důchody chartistů nebo taky studentská stávka za klima – to vše bylo možné na podzim potkat nejen v pražských v ulicích. Česká společnost se prostřednictvím protestů snaží obnovit veřejný prostor, který by překlenul zející mezeru mezi občanskou poptávkou a politickou pragmatikou.

Člověk by to snad ani nečekal ve světě, kde zuří největší počet válečných konfliktů od ­konce druhé světové války a kde se snad ze všech stran pochybuje o smysluplnosti současného mezinárodního uspořádání (s českou ministryní obrany, která chce vystupovat z OSN, na straně jedné, s čínskými a ruskými diplomaty, kteří mluví o potřebě změny světového řádu, na straně druhé). Že budou v ulicích lidé vyjadřovat solidaritu s oběťmi válečného bezpráví, to by se pochopit dalo.


Česká společnost se prostřednictvím protestů snaží obnovit veřejný prostor, který by překlenul zející mezeru mezi občanskou poptávkou a politickou pragmatikou.

Stejně tak se daly vysvětlit masivní demonstrace proti koronavirovým opatřením minulé vlády, která v řadě lidí vyvolávala obavy ze ztráty svobody, protože jim zkrátka zasahovala do jejich práv v citelné míře. Že se ale ulice naplní lidmi, kteří volají po něčem tak profánním a „nudném“, jako je víc peněz za práci, kvalitnější vzdělání nebo osmihodinová pracovní doba, to už by v roce 2023 leckdo čekat nemusel.

Tatam je nálepka „dezolátů“ a proruských trollů. Například i sami protestující učitelé se po své stávce ostře vymezili proti tomu, aby byl jejich protest spojovaný se snahami o změnu geopolitického směřování státu. Od listopadu se ulice neplní lidmi, které k aktivismu motivují streameři na sociálních sítích, ale naopak těmi, jejichž zdroj nespokojenosti má základy v každodenním žitém světě. Nemusí jít vždycky o personálně oddělené skupiny, které by vždy v každém okamžiku stály proti sobě. Ale motivace pro odlišení obou protestů podstatná je.


💡
Dále se dočtete:

→ O hladovce Jiřího Gruntoráda a Johna Boka nebo protestech učitelů a mladých lékařů a jakou přinesli dobrou zprávu demokracii,
→ státu postaveném pro analogové starosti
→ a jaká rukavice je státu hozena.

This post is for subscribers only

Already have an account? Sign in.

Subscribe to Listy

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
jamie@example.com
Subscribe