Umírá český sen o židovství, cena za zbabělost a soukromé války o americký kontinent / Zpravodaj Listů 1/2025

Přečtěte si, co přináší Listy 1/2025, první číslo vycházející v novém designu. Objevte historii ovlivňování vývoje států Jižní Ameriky Spojenými státy. A je svět znovu smrdutý?


Sdílejte Zpravodaj svému okolí:


LISTUJEME NOVÝM ČÍSLEM

Představujeme nové Listy 1/2025. Prolistovat ukázku z čísla si můžete tady.

SVĚT V POHYBU

Z domova
Jaký český sen pohřbívají sutiny v Gaze? Jak se dnes asi vyspí prezident? Jak dlouho budeme sledovat paralýzu české politiky, než z ní obviní samotnou liberální demokracii? A budeme o tom hlasovat v obecném referendu?

Z domova píšou Ondřej Holub, Lukáš Jelínek, Miroslav Jašurek s Hedou Čepelovou, Antonín Rašek a Jiří Němec.

Mosty
Utratí rakouští lidovci svatou krávu? Púchovská Makyta to za sebou bude mít na konci února zcela jistě. Na Slovensku si ale nenechají líbit jen tak něco, stačí se podívat na století slovenských protestů.

Mosty staví Juraj Buzalka, Martin Burian a Hynek Skořepa.

Ze světa
Postaví se Slovensko své moderní zdravotnické historii? Politickým problémům už jako premiér nebude čelit Justin Trudeau. Stýská se zatím ale jen Spojenému království po EU. Naopak Libanonu nebude chybět 27 měsíců bez prezidenta a 12 neúspěšných pokusů o jeho zvolení, naštěstí vyšel třináctý.

Ze světa přinášejí zprávy Robert Žanony, Blanka Kalinová, Jordan Leichnitz, Polly Toynbee a Hussein el Mouallem.



KULTURA

Theatrum mundi
Samé dobré zprávy jsou o Petru Markovi a Horáckém divadle v Jihlavě. Dobré zprávy nepřináší politické divadlo na česká jeviště. A promluvíme si o spolupráci?

Do světa divadla a audiotvorby zvou Alena Zemančíková, Pavla Bergmannová a Andrea Hanáčková.

Poezie a povídka
No tak jo, je to kýč, ale co už taky jinýho. Zažijte si ho s povídkou Veroniky Bendové Cena za zbabělost. A pak se zastavte s Petrem Borkovcem nad básní Daniely Vodáčkové Jiný pokoj.

Literatura
Česká společnost v kolonialismu nijak v rámci Evropy nevybočovala. Svébytní jsou ale Daniela Długosz-Pency nebo Vsevolod Ivanov. Chamtivost převažující nad lidskostí známe příliš, přesto nás její rozměry stále dovedou překvapit. Proti ní stojí kouzlo Orwellových růží. A bude s námi étos Vánoc.

V kultuře se rozhlíží Ondřej Crhák, František Všetička, Adam El Chaar, Hynek Skořepa, Patrik Eichler se Šimonem Pokorným, Jana Juráňová a Vladimír Claude Fišera.

Fejetony
Má-li vskutku být tento rok šťastnější, musí po příměří Ukrajina zůstat svobodnou. To bych si velice přál, ale nevím, co bych měl pro to dělat, když mé síly jsou tak omezené, ani hubnout mi nejde.

O životě píšou naši pravidelní fejetonisté a fejetonistky Václav Jamek, Tomáš Horváth, Jan Novotný, Alena Wagnerová, Tomáš Tichák a Ondřej Vaculík.

Fotografie
Staňte se svědky Roztockého masopustu očima fotografa Jana Mihalička.


Foto: Jan Mihaliček

UVEDENÍ NOVÉHO ČÍSLA LISTŮ

📆
Přijďte se s námi potkat nad novými Listy s jejich autorkami a autory. V Hlavním sále pražského Kampusu Hybernská budeme rozvádět témata letošního prvního čísla Listů. Těšíme se na vás v úterý 11. března od 18.00. Potvrďte svůj zájem tady a my vám včas pošleme bližší informace.

ARCHIV

JIŘÍ KUNC: SOUKROMÉ VÁLKY O AMERICKÝ KONTINENT

„Na západní polokouli může věrnost USA Monroeově doktríně donutit Spojené státy, aby, ač nerady, ve flagrantních případech špatného počínání nebo neschopnosti vykonávaly mezinárodní policejní moc.“

– Theodore Roosevelt, poselství Kongresu, 1904

Projděte si s amerikanistou Jiřím Kuncem dějiny vztahů mezi Spojenými státy a státy Jižní Ameriky. Jak USA zasahovaly do dějin jižní části kontinentu? Jakou podobu na sebe vzaly dříve oficiální války?



TOMÁŠ TICHÁK: SVĚT ZNOVU SMRDUTÝ?

GLOSA

Když jsem v dětství poprvé ucítil vůni benzinu a motorového oleje, byl jsem okouzlen. Auto jsme neměli a když mě ním svezl strýc svým spartakem, byl to pro mě hluboký zážitek. I ten kouř z výfuku mi byl příjemný, znamenal pro mě vůni dálek a svobody sednout za volant a odjet, kdykoli a kamkoli srdce zatouží. To se ovšem v průběhu života změnilo, především se ty vůně kamsi vytratily a vlivem osvěty se změnila i má měřítka libosti a nelibosti.

Nyní však zní ze všech stran, že přichází nová doba, vlastně doba stará dobrá, ve které se vše zlopověstnými progresivisty umenšované stane zas velkolepým. Nejvyšší guru velikášů světa vyhlašuje den co den razantní kroky zpět – návrat plastových brček, obnovu veškerého vrtání a odstoupení od klimatické dohody. Brzy se jistě dočkáme opětovného vypouštění freonů a možná že i na ty katalyzátory v autech dojde. A to mluvím jen o životním prostředí, zostra se vykračuje zpátky i v řadě dalších směrů, od mezilidské solidarity po mezinárodní právo.

Ještě ale o dýmu. Poslední cigaretu jsem si zapálil před víc než patnácti lety. A dodnes na kouření v dobrém vzpomínám – však i slavný Luis Buñuel psal kdysi o tabáku s láskou a něhou. Jenže je to jak s automobilovými výpary, bylo to krásné, ale víckrát ne. Anebo ano?

Vzpomínám si, že ve vlaku jsem si cigaretu nejraději vychutnával v chodbičce u otevřeného okna. V kuřáckém kupé byl i pro člověka závislého na nikotinu ten zápach už nesnesitelný.


ZAUJALO NÁS


To je z dnešního Zpravodaje vše. Zapište si dvě data: 11. března se uvidíme v Kampusu Hybernská na uvedení nového čísla a 17. dubna vyjde další číslo Listů (uzávěrka je 30. března).

Přejeme kvalitní čtení,

Redakce Listů


Sdílejte Zpravodaj svému okolí:


Subscribe to Listy

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
jamie@example.com
Subscribe