Zpravodaj Listů: Chaos, Všednosti a Francie neolympijská. Listy 4/2024

Francii především neolympijskou popisují nové Listy provázené sadou nových neolympijských sportů. Ve Zpravodaji představujeme celé nové číslo, připomínáme A. J. Liehma a jdeme Vstříc chaosu.


Pošlete to dál:


Listujeme novým číslem

Představujeme nové Listy 4/2024. Prolistovat ukázku z čísla si můžete tady.



Společnost

  • Proč se z české veřejné debaty ztrácí otevřeně liberální, rovnostářské nebo zelené politické pozice? Zamyslete se s Hedou Čepelovou a Miroslavem Jašurkem.
  • Opravdu jsou výsledky evropských voleb nebo odstoupení Joea Bidena z kandidatury na amerického prezidenta důvodem k radosti? O mizejícím kompasu píše Lukáš Jelínek.
  • Sté výročí narození novináře Antonína Liehma, zásadního autora Listů, připomíná člen naší redakce Patrik Eichler.
  • Na pozadí olympiády se šířily mnohé překvapivé hoaxy. Potřebujeme příběh emancipace a naplnění smyslu republiky, volá Juraj Buzalka ve svém textu o životním postoji „dezolátů”.
  • Honem z voleb do voleb! Martin Burian se ve své tradiční zprávě z rakouského dění zaměřuje na Svobodné, nové spojence Viktora Orbána a Andreje Babiše v evropské frakci Patrioti pro Evropu. Rakousko ale na konci září čekají volby do rakouského parlamentu: Jak je na tom politická scéna?
  • Reportáž ze zeleného pásu na bývalé německo-německé hranici přináší Veronika Hofingerová s Janem Šíchou – a nabízí i zobecnění z poznatků, k nimž došli při pobytu v těchto regionech kdysi oddělených železnou oponou.
  • Nemohlo nám uniknout neočekávané vítězství levicové kolice Nová lidová fronta ve volbách do francouzského Národního shromáždění. Okolnosti překvapivého výsledku představují Michel Perottino v rozhovoru s Patrikem Eichlerem a Vladimírem Špidlou a Sára Vidímová.
  • Ze světa přinášíme i další texty: zprávu o zastaralém a nespravedlivém současném mezinárodním systému, závodech ve zbrojení, sankcích a hrozbách nahrazujících ideje odzbrojení, diplomacie a obchodu nebo to nejzásadnější ze strhujícího politického eseje Neviditelná doktrína.
  • Díky spolupráci s partnerským časopisem Progressive Post vám můžeme představit texty o perspektivách europarlamentní politiky, ale i politice bydlení jakožto jednomu z hlavních témat začínajícího volebního období.
  • Jedinečný svědectví z posledních dní 2. světové války a o následcích protifašistického odboje přináší deník Ondrej Ďureje, v té době gymnazisty zatčeného nacisty. Deník zachycuje čas jeho zajetí i okolnosti útěku. Vzpomínky přinášíme při příležitosti 80. výročí Slovenského národního povstání.

Kultura

  • Daleko do světa vás vezme Jakub Guziur. Ke svému vykladačskému zastavení si vybral haiku Kobajaši Issy.
  • Listy mají tu čest vůbec poprvé zveřejnit povídku Jana Rychlíka (1916–1964) Úředník. Jana Rychlíka můžete znát především jako hudebníka a skladatele (například hudba k filmům Stvoření světa, Hudba z Marsu nebo Limonádový Joe), záběr jeho uměleckých zájmů byl však mnohem širší – a právě povídka Úředník inspirovaná vyprávěním režiséra, spisovatele a scénáristy Jana Brdečky je toho příkladem.
  • Svou povídkou přispěl do nových Listů i Jan Jeništa, polonista z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
  • Francie patřila v posledních týdnech především olympiádě. Přesto si našla čas připomenout sté výročí smrti Franze Kafky. Mladší generace se ke Kafkovi vrací a objevuje jej ve světle vlastních pocitů a zkušeností, píše Blanka Kalinová.
  • David Zábranský není pozér, nadepsal svou velmi osobní recenzi nové Zábranského knihy básník a redaktor Adam El Chaar. Text literárního historika Jana Rubeše vás naladí na připravované vydání překladu knihy Raoula Hausmanna Dada Kurýr, v nových Listech si můžete najít cestu i ke knize Zrychlené okamžiky Jarmily Marie Skalné nebo Kerouacově Duluozově marnosti.
  • Na divadelní prkna s Theatrem mundi tentokrát zavítáte do Nové scény Národního divadla a jejího nového představení Wernisch. Jak zaujalo naše autorky, Alenu Zemančíkovou a Pavlu Bergmannovou? A kam ještě podle Bergmannové vyrazit po Česku za divadlem?
  • Pevnost Terezín hledá svou identitu města a historickou paměť i ve zvukové podobě. Jak se to daří? Z letních cest podává zprávu Andrea Hanáčková.
  • Nejde s tím nic dělat, je to vidět všude okolo nás: blíží se začátek nového školního roku. Viktor Tichák před tímto faktem nezavřel oči a v Jazyce nás vezme mezi Prupky, propisy a průpisky.
  • Francii v novém čísle Listů neutečete ani mezi fejetony, o to se svými texty postarají Alena Wagnerová a Václav Jamek. Ponecháme vás v napjetí, jak si s přehršlem fejetonistických námětů poradil Tomáš Tichák.
  • Když odvrátíte pozornost od všedností za oknem a otevřete si fotografickou přílohu Listů, objevíte Všednosti zcela nové, dalo by se říci nevšední. O to se svými snímky postará Daniel Šperl.

Daniel Šperl: Plzeň-Bolevec, 2022 (Všednosti)

Něco navíc

„Olympijský diktát? Stačilo! Každý si založme vlastní sport, v něm pak zvítězíme!” Nové číslo Listů provází výběr nových neolympijských sportů. Který si získá vaše srdce?


Přijďte na představení nových Listů

📅 čtvrtek 22. srpna, 18.00
📌 Hlavní sál Kampusu Hybernská, Praha (Hybernská 4)
📝 dejte nám vědět o své účasti tady

Zapište si datum představení nových Listů! Představení to navíc bude hned dvojité: spolu s Listy uvedeme na svět první český překlad knihy Josefa Hofbauera Vstříc chaosu, významného protiválečného titulu z období První republiky. Hofbauer v knize zachycuje jak vlastní zkušenost z italské fronty, tak rozpad velké Rakousko-Uherské říše.

S válkou prakticky za hranicemi přináší kniha znovu důležité otázky. Přijďte s námi mluvit třeba o tom, jak má vypadat dnešní politická odpověď na války.


Stručně
Patrik Eichler: Předmět doličný

Především je vedro. Posadili jsme se s kolegy v restauraci v centru hlavního města.
Skryli jsme se tam s nadějí, že bude klimatizovaná. Nebyla. Přesto v ní alespoň první půlhodinu bylo o poznání příjemněji než na rozpálené ulici. Nechci ale psát o vedru. Toho jsme ve třech měli přes míru každý zvlášť.

„Předmět doličný“ – mohl by být od dorovnávání hmotnosti nejen na váze spravedlnosti? Těžko říct, jak na tu otázku došlo. Když je ale polská „liczba“ číslo, „doliczyć się“ znamená spočítat, kolik čeho je, a „policzyć się“ stejně jako u nás může znamenat, že to někomu (s)prostě spočítáme?

Jistě, „doličný“ znamená „dokazující, důkaz poskytující“. Říká slovník z nejpovolanějších. Odvodit význam slovního spojení od dorovnávání váhy a dopočítávání viny je ale jistě možné. Význam zůstává.

Pavel Eisner nejspíše v Chrámu i tvrzi můj přístup hájí. Lidová etymologie, píše, je dokladem živého zájmu o jazyk a není na místě ji stíhat. Kdo by ji stíhat chtěl, má
svůj předmět doličný v této glose.

Na svou omluvu uvádím, že kolegové navrhovali na toto místo umístit jen slovo vedro. A to si i ve vedru můžeme docela nevinně hrát.


Archiv
Dalimil (A. J. Liehm): Po Solženicynově deportaci

Zdá se, že Solženicynova koncepce je koncepcí krajně menšinovou, vázanou hlavně na opozici religiózní, a že Solženicynova váha uvnitř SSSR byla především dána jeho mravní autoritou, posilovanou jeho mezinárodním věhlasem a kvalitou jeho literárního díla.

Vybrat z množství Dalimilových-Liehmových textů pro Listy jeden konkrétní je nadlidský úkol. Nezbývá než doporučit knihu Kronika tak řečeného Dalimila, v níž najdete Liehmovy texty hezky pohromadě.

My jsme si při výběru pomohli jednoduše – prostě jsme se vrátili o 50 let zpět a přinášíme vám tak Liehmův text o Solženicynově deportaci, jejím významu a situaci opozice v SSSR.



Novinka
Karl Kohut: Moravské dětství, hesenské mládí

Naše domácí nakladatelství Burian a Tichák vydalo novou knihu! Německý literární vědec Karl Kohut (1936 v Olomouci) vzpomíná na dětství strávené v Lipníku nad Bečvou, na poválečný odsun a těžké začátky v novém domově v Hesensku. V pozadí privátního osudu plného jímavých, tragických i veselých momentek ožívají takzvané velké dějiny, které nikdo z protagonistů příliš nechápal a ani je nemohl ovlivnit.


Upozorňujeme
Mezinárodní výzkum k problematice sexuálního obtěžování na pracovišti

Šíříme důležitou prosbu kolegů a kolegyň pražské kanceláře Friedrich-Ebert-Stiftung zapojené do mezinárodního výzkumu k problematice sexuálního obtěžování na pracovišti.

Pro účely výzkumu hledají zájemkyně a zájemce ochotné přispět buď přímo svou zkušeností či zkušeností ze svého pracoviště. Výsledky výzkumu pomohou k vypracování doporučení, jak podobným případům v ideálním případě do budoucna zcela zabránit, či je alespoň citlivě, ale efektivně řešit. 

Výzkum je prováděn prostřednictvím anonymizovaného dotazníku a pomocí hloubkových rozhovorů (i zde je garantována anonymita). 

Aktuálně se hledají zejména respondenti a respondentky pro rozhovory. V případě zájmu se, prosím, ozvěte na renata.kyzlinkova@rilsa.cz.


Víc už toho Zpravodaj Listů 4/2024 nenabídne. Těšíme se na viděnou při některé z příležitostí. Příští číslo Listů vyjde 17. října, uzávěrka je 29. září.

Au revoir,

Vaše

redakce Listů


Pošlete to dál:

Subscribe to Listy

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
jamie@example.com
Subscribe