Zpravodaj Listů: Když fauly přerostou ve výstřely, tušení útesu a fotbal. Listy 3/2024

Zpravodaj Listů 3/2024 představuje aktuální číslo Listů včetně jeho přílohy o fotbale a politice, vrací se k hokejovému mistrovství a československým vztahům, připomíná Jiřího Pelikána nebo zve na osobní setkání nad novými Listy.

Milé čtenářky a milí čtenáři Listů,

pro letní měsíce jsme si pro vás připravili tak vydatnou nálož textů, že se Listy rozrostly na 128 stran. Že opravdu je na co se těšit zjistíte při listování novým číslem níže ve Zpravodaji.

Rovnou se připravte na tom, že v něm najdete více sportu, než je pro Listy obvyklé. Věnujeme se mu hned na třech místech: v mimořádné příloze a v pozvánce na její představení a nevyhne se mu ani glosa. Nebojte se, píšeme o něm tak, že si na stránkách Listů obhájí své místo.

Doporučujeme věnovat pozornost i archivu. Úvodníkem z roku 1983 v něm připomínáme zakladatele Listů Jiřího Pelikána. Publicista a politik nás opustil před 25 lety.

Rozhodně nepřehlédněte možnost se zapojit do vývoje Listů a přispět tak k jejich stálému zlepšování. Stačí svůj zájem projevit vyplněním úplně jednoduchého formuláře.

Tak a teď hurá k novému číslu. Snad jen – těšíme se na viděnou na jeho představení ve středu 19. června v pražském Kampusu Hybernská. Budeme mluvit o politice, aktivismu a Jacku Kurońovi.

Přejeme příjemně strávený čas s novým číslem Listů

Vaše

redakce Listů


Pošlete to dál:


Pojďte s námi zlepšovat Listy

Přispějte k lepším Listům, stačí nám nechat kontakt! Listy prošly v posledních letech především v digitálním prostoru mnohými zásadními změnami a další zlepšení máme v hlavě. Máme přitom jediný cíl – aby vám, čtenářům a čtenářkám, bylo s Listy co nejlépe.

Proto vám nabízíme možnost se do rozvoje Listů zapojit. Teď jen stačí, abyste nám na sebe nechali kontakt. A v budoucnu můžete například čekat, že se vás zeptáme, co si o některé změně myslíte. Nebo třeba společně zjistíme, že se na zlepšení Listů můžete podílet úplně jiným způsobem.


Listujeme novým číslem

Představujeme nové číslo Listů 3/2024. Prolistovat ukázku z čísla si můžete tady.

  • Když fauly přerostou ve výstřely: Atentátu na Roberta Fica se věnují Lukáš Jelínek, Martin Makara a Juraj Buzalka.
  • Připomínáme 90. narozeniny teologa Karla Skalického, jehož osoba provází Listy po celou jejich historii. Přejeme všechno nejlepší i zde, ve Zpravodaji!
  • Josef Kuthan s Jiřím Krechlem přichází s návrhem na změnu organizace vědy. Jak by měla vypadat česká výzkumná základna?
  • Martin Burian ve své zprávě z Rakouska spojuje tři zcela rozličná výročí: Tajné video z Ibizy s Heinzem-Christianem Strachem, úmrtí Niki Laudy a osmdesáté narozeniny spisovatele Martina Pollacka.


  • Veronika Hofingerová s Janem Šíchou pokračují v sérii textů z česko-německých hranic. Tentokrát se ve své reportáži zaměřili na protesty zemědělců. Naslouchat jim se vyplatí, píší.
  • Svět v pohybu otevírá přepis rozhovoru Anny Kárníkové s Vladimírem Špidlou Velká strategie, aneb Tušení útesu. Rozhovor o světě nad 20. výročím rozšíření Evropské unie vedli u příležitosti představení minulého čísla Listů v pražském Kampusu Hybernská.
  • Dvacet let východního rozšíření Evropské unie pro Listy zhodnotili Michael Dauerstädt a Uwe Optenhögel z ústředí sociálně demokratické vzdělávací organizace Friedrich-Ebert-Stiftung, v samostatném komentáři se mu věnuje i Vladimír Špidla.
  • Blanka Kalinová si všímá závěrů nové studie Světové banky o podmínkách ovlivňujících ekonomickou aktivitu žen během jejich života. Jak je to s rovnoprávným postavením žen ve společnosti?
  • Tanweer Ali vás uvede do britské situace před vypsanými volbami. Co se skrývá pod nadpisem jeho článku Sunak, déšť a Titanic?

Jak měnit svět? Přijďte na představení letošního třetího čísla Listů. Tentokrát ho spojíme s debatou o politice a aktivismu věnovanou Jacku Kurońovi při příležitosti jeho letošních dvou životních výročí. Jak propojovat světy aktivismu a politiky? Těšíme se na vás ve středu 19. června od 18.00 v pražském Kampusu Hybernská.


  • Ze světa přinášíme zprávy o odborovém hnutí v Americe a na Ukrajině a pozornosti Číny obrácené na Evropu. V době evropských voleb předkládáme komentáře k sociální budoucnosti Evropské unie.
  • Do svého alba Praha 1986 nás nechává nahlédnout fotograf Tomáš Vocelka.
  • Na cestu do své prózy vás vezme spisovatelka Eliška Beranová.
  • Básníci a vykladači propojují Matěje Lipavského s Petrem Borkovcem.
  • Čteme za vás Chiméru Kjella Westöa, Duši národa Marka Prchala nebo Černou labuť Heleny Veličkové a další knihy.
  • Alena Zemančíková se ponořila do hlubin ukrajinského divadla, prostřednictvím recenze Pavly Bergmannové se stanete diváky představení Médea a Nora nastudovanými ostravským Národním divadlem moravskoslezským.
  • Zpravidla je víc než obvykle. Nebo ne? Jak to vidíte? Zpravidla velmi zajímavě vás českým jazykem provede Viktor Tichák.
  • Naši pravidelní fejetonisté se nemohli vyhnout atentátu na Roberta Fica, ale dostalo se i na Franze Kafku, Neocén Jamese Lovelocka nebo se ocitnete se na velmi krátkých vlnách.

Mimořádná příloha Listů Fotbal : politika

Jste svědky velmi výjimečné události: Listy se věnují sportu. A ne jen tak, tímto číslem se zařazujeme mezi tituly se speciální fotbalovou přílohou. Nečekejte však prognózu výsledku nadcházejího fotbalového Mistrovství Evropy. Místo toho vám představíme málo známé kapitoly z historie fotbalu ukazující, že jsou možné alternativy k hlavní vývojové větvi fotbalu.


Fotbal : politika – jiný sport je možný. Ale jak? A jaké jsou jeho příběhy? Přijďte na představení fotbalové přílohy Listů spojené s debatou o různých podobách sportu a jeho vztahu ke společnosti, politice nebo ekonomickým vlivům. Hosty budou Vojtěch Ondráček, Fatima Rahimi a Thomas Oellermann. Těšíme se na vás ve středu 26. června od 19.00 v Galerii Karla Vachka v pražském Kině Atlas. Zájemci mohou po debatě zůstat na společné sledování zápasu fotbalového Mistrovství Evropy Česka proti Turecku.


Rozšiřujeme distribuční síť Listů

Listy od tohoto čísla objevíte v nových knihkupectvích. Nenašli jste mezi nimi své oblíbené? Dejte nám to vědět tady, pokusíme se to napravit!

Nově Listy koupíte tady:

  • Frýdek-Místek, Knihkupectví KAPITOLA, Hlavní třída 107
  • Hradec Králové, Knihkupectví Ambra, Hlavní vlakové nádraží
  • Praha, Kafe nůžky papír, Na Zámecké 11
  • Praha, Knihkupectví Přístav, Sokolovská 59
  • Praha, REKOMANDO / Polí5, Trojanova 9

💡
Děkujeme, že nás čtete. Nejlépe uděláte, když si Listy i předplatíte. Jestli si chcete koupit aktuální číslo, můžete to udělat v těchto knihkupectvích nebo online. A samozřejmě můžete Listy sledovat na Facebooku a Instagramu.

Archiv
Jiří Pelikán: Rok 1983. Mírové hnutí, Evropa a překonat Jaltu

Prostě být na to připraveni, jako bychom už zítra mohli rozhodovat o svém osudu. To je i cesta, jak zůstat i dnes, v podmínkách nesvobody, svobodnými lidmi. Svobodnými proto, že odmítneme přijmout realitu jako neměnnou, nýbrž že ji pochopíme, abychom ji změnili.

Vybrat z archivu Listů text Jiřího Pelikána bylo tentokrát jednoduché rozhodnutí. Zaprvé si 26. června budeme připomínat čtvrtstoletí od úmrtí tohoto publicisty, politika a především zakladatele Listů. Zadruhé byl právě Jiří Pelikán prvním československým občanem zvoleným do Evropského parlamentu.

Zakladatele Listů připomínáme výtahem z jeho úvodníku z roku 1983. Věnuje se v něm Mírovému hnutí a především situaci v Evropě.


Stručně
Daniel Ort: Mladší bratr

Hrál jsem prakticky celý život florbal, poslední dva roky jsem si plnil sen a hrál velký fotbal, když zrovna nepracuji pro Listy, rád poslouchám sportovní podcasty. Přestože o sportu leccos vím, znovu nás s bratry při letošním pražském hokejovém mistrovství světa pobavil přehled získaných medailí v deníku Sport. Česko má v žebříčku 13 zlatých, 13 stříbrných a 22 bronzových; Slovensko drží 1 zlatou, 2 stříbrné a 1 bronzovou. Samozřejmě, všechny československé medaile máme v tabulce my.

Vím, že to tak vzniklo při rozdělení ČSFR, že Slovensko první dvě sezóny jako nový člen Mezinárodního federace ledního hokeje muselo nejprve vyhrát šampionáty skupin C a B a že teprve v roce 1996 hrálo mistrovství v nejvyšší kategorii. Stejně si ale říkám, zda i ty medaile jsme si nemohli rozdělit alespoň 2:1 jako majetek a peníze po společné federaci. Jako kdyby se i v tom hokeji zračila naše pozice pomyslného „staršího bratra“ vůči „mladšímu bratrovi“ slovenskému.

Vybavilo se mi také, jak častý autor Listů, historik Jan Rychlík na přednáškách o československých dějinách říkává, že při rozdělení ČSFR byla česká část federace „plná čechoslovakistů, kteří byli na Slovensku naposledy na vojně“ a kteří o denním slovenském kulturním a společenském životě nevěděli nic.

Připomněl jsem si to znovu v hodinách a dnech po – naštěstí neúspěšném – atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. Viděl jsem hodně plakátovitých popisů slovenské skutečnosti a málo její nutné rozmanitosti a rozdílů.

Mravní naučení na závěr své glosy nepřináším. Snad jen, že jsem opravdu rád, že v Listech tiskneme nejen o Slovensku, ale i slovensky, že můžeme navazovat i na tradici československých Mostů Soni Čechové a že i na Slovensku se budu snažit s příštím číslem rozšířit naši distribuční síť. Abychom si v našem česko-slovenském mikrosvětě, pomlčka, nepomlčka, lépe rozuměli a viděli více odstínů života našich společností.


Ve zkratce

Na závěr pro vás máme tradičně několik tipů na to, co nás zaujalo v našem okolí.


Víc už toho Zpravodaj Listů 3/2024 nenabídne. Těšíme se na viděnou při některé z příležitostí. Příští číslo Listů vyjde 15. srpna, uzávěrka je 28. července.

Sportu zdar,

Vaše

redakce Listů


Pošlete to dál:

Subscribe to Listy

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
jamie@example.com
Subscribe