Zpravodaj Listů: Velká troufalost Alberta Exlera, umění v uších a Latinská Amerika. Listy 2/2024
Zpravodaj Listů 2/2024 představuje nové číslo Listů spojené s mimořádnou přílohou o sudetoněmeckém parašutistovi Albertu Exlerovi, zve na debatu Vladimíra Špidly s Annou Kárníkovou a nabízí další zajímavosti.
Milé čtenářky a milí čtenáři Listů,
existuje nespočet způsobů, jak měřit čas. Pro nás je rok dělen prostě na šest částí počítaných podle vydání nových čísel Listů. Dneškem tak vstupujeme do druhé šestiny letošního roku. Pokud si Listy předplácíte, potvrzení tohoto faktu již brzy najdete ve své schránce, případně se můžete ujistit v naší digitální knihovně.
Ve Zpravodaji vám tradičně představíme nové číslo Listů, tentokráte doplněné o mimořádnou přílohu. Ve spolupráci s českým zastoupením Friedrich-Ebert-Stiftung vám přinášíme první český překlad vzpomínek sudetoněmeckého parašutisty Alberta Exlera.
Jako vždy nové číslo představíme i na osobním setkání. Tentokráte jsme na představení Listů pozvali Vladimíra Špidlu s Annou Kárníkovou, rozhodně si tuto příležitost nenechte ujít.
A teď už se pojďte pustit do Zpravodaje, ať zjistíte, co jsme pro vás připravili oprášili v archivu.
Pošlete to dál:
Listujeme novým číslem
Představujeme nové číslo Listů 2/2024. Prolistovat ukázku z čísla si můžete tady.
- Druhé letošní číslo Listů přináší speciální přílohu: Připravili jsme pro vás první český překlad vzpomínek Alberta Exlera, sudetoněmeckého parašutisty, nazvaný Velká troufalost: Pokus o záchranu nesvobodné vlasti s historickým úvodem Thomase Oellermanna
- Co třeba evropská armáda? Heda Čepelová s Miroslavem Jašurkem představují témata, která by měla zaznívat ve volební kampani do Evropského parlamentu
Sebastian Kurz byl podmíněně odsouzen, ale rakouská společnost má zřejmě tolik jiných starostí, že už to ani nebudí výraznějí pozornost, píše o dění u sousedů Martin Burian - I masové organizace se cítí jako menšina a barikádují se, píší v úvodu svého textu Jan Šícha s Veronikou Hofingerovou a prostřednictvím výstav otevírají dveře k lesu a myslivcům
- Jan Rychlík odpovídá na bilanční článek Hynka Skořepy o vývoji rusko-ukrajinského konfliktu po dvou letech trvání
- Svět v pohybu ale přináší i vhled do Latinské Ameriky nebo příběh, na jehož konci byla Tesla přinucena uzavřít kolektivní smlouvu
- Jozef Smrkovský, jeden z nejpopulárnějších představitelů pražského jara, zemřel před 50 lety, v Archivu ho připomínáme nekrologem Luďka Pachmana
- Fotograf Pavel Soldán nám svými fotografiemi předkládá obrazy ze slovenských romských osad
- V básnících a vykladačích se setkali Julie Müllerová, Jakub Řehák a báseň Zlý chodec a poštovní úřednice Mané
- Recenzujeme Toyen Andrey Sedláčkové nebo Ukradené pověsti Milana Valenty a Petra Válka
- Může nám něco říct Bedřich Smetana? Alena Zemančíková využila 200. výročí narození Bedřicha Smetany a zastavila se nad jeho tvorbou, Andrea Hanáčková vplula do vod rozhlasových průvodců světem umění
- Těšit se můžete na pravidelné fejetonisty — Alenu Wagnerovou, Václava Jamka nebo Tomáše Horvátha a další
- celým číslem vás pak provází Alternativní atlas květin a významu jejich názvů
Velká strategie. Debata Vladimíra Špidly s Annou Kárníkovou /představení nového čísla Listů/
📆 pondělí 22. dubna 2024, 17.00
📌 Hlavní sál, Kampus Hybernská (Hybernská 4, Praha)
✍️ registrujte se tady
Přijďte se setkat u příležitosti představení nového čísla Listů! Tentokrát se můžete těšit na debatu Vladimíra Špidly s Annou Kárníkovou. Připomeneme si tak 20 let od vstupu Česka do Evropské unie, kam nás dovedl právě Vladimír Špidla.
Jak vidí Evropu a světový vývoj? Co si myslí o politice a české společnosti? Jaká nás čeká budoucnost a jak nám politika může pomoci, aby vyřešila dnešní základní výzvy – a které to vlastně jsou?
Debata se koná ve spolupráci s Masarykovou demokratickou akademií a českým zastoupením Friedrich-Ebert-Stiftung.
Archiv
Karel Skalický: Křesťané a marxisté
Kdokoliv však opravdu vstoupí do dialogu, nikdy z něj nevyjde nezměněn. To platí o marxistech a to platí i o křesťanech. Marxisté z něj vycházejí otřeseni ve svém ateismu, křesťané ve své sociální nauce.
Před padesáti lety se v Listech objevil text podepsaný Janem Chvalšínem, tedy Karlem Skalickým. Čtenáře Listů prováděl marxisticko-křesťanským dialogem při příležitosti setkání apoštolských nunciů, kteří spolu projednávali i otázky socialismu a Ostpolitik. Po deseti letech, kdy jsme text Karla Skalického znovu otiskli, přichází zase čas na jeho oprášení.
Ve zkratce
Na závěr pro vás máme několik tipů na to, co nás zaujalo okolo nás.
- Už tento pátek začíná 34. ročník Ekologických dnů Olomouc, největšího environmentálního festivalu v ČR. Besedy, výlety, výstavy, aktivity pro rodiny, workshopy nebo Edojarmark pod letošním tématem Blázen jsem ve své vsi bude až do 27. dubna hostit Horka nad Moravou. Více informací najdete tady.
- Bělohradský a Zaorálek pokračují se svojí debatou v Brně. První číslo Listů jsme představili na debatě Václava Bělohradského a Lubomíra Zaorálka Věř systému, občane! před vyprodaným velkým sálem pražského Kina Atlas. Debata se teď představí i brněnskému publiku, kam zavítá v úterý 23. dubna. Zarezervujte si místo zdarma tady.
- Nejen Listy vkročily do online světa. Nově si můžete jako e-knihu pořídit i nejnovější titul Masarykovy demokratické akademie Dopaminová past. Přežije demokracie veřejnost pod vlivem digitální ekonomiky? Zjistěte to tady.
- Jak se podařilo polské opozici vyhrát volby a co si z toho můžeme odnést si přečtěte v nové studii Friedrich-Ebert-Stiftung The Defeat of Populists in Poland: Behind the Scenes of the 2023 Election Campaign. Je volně ke stažení zde.
Víc už toho dubnový Zpravodaj Listů nenabízí. Přejeme příjemné listování papírovým číslem (nebo klikání číslem digitálním) a těšíme se na viděnou třeba v Kampusu Hybernská.
Příští číslo Listů vyjde 13. června 2024, uzávěrka je 26. května.
Vaše
redakce Listů
Pošlete to dál: